Mjødgård, Kongemjød - Harald Blåtand

Varenr: 06825

    185,00kr

    (148,00kr Ekskl. moms)Pr. stk.

Specifikationer

TypeMjød
Flaskestørrelse: 0,5 Ltr.
Alkohol: 12% %

Beskrivelse

Haralds kongemjød er brygget på middelhavs krydderier. En duft som tydeligt præger mjøden.
Mjødens krydderisammensætning giver en dejligt smagsoplevelse, som er lidt til den skarpe side.
Dette er en usædvanlig mjød, komplekst krydret både i smag og aroma på en måde, der bringer foretilinger om søde mellemøstlige krydderiblandinger. Sødmen er fint balanceret af den krydrede smag og nok syre til ikke at gøre kombinationen kvalm. Den har en meget lang og kompleks aroma og er i smag en fed og fyldig mjød, som virkelig fylder munden med smag og bliver hængende i en meget lang eftersmag.

Harald har med alle sin handlinger udvist et ægte stormandssind. Han har været en strategisk mester, og på mange måder har han ikke villet stå tilbage for nogen europæiske stormænd. På sin helt egen måde skabte han bygningsværker, formentlig efter sydeuropæisk inspiration, som ingen før ham havde gjort det.

Vi mente, at med en konge som Harald, der ville vise sin magt via sin skabertrang, så har han måske også villet vise de andre danske stormænd, at han havde tætte forbindelser til Sydeuropa. Så hvorfor ikke lave en mjød skabt på de krydderier, man på den tid kunne få i Sydeuropa. Derfor bryggede Mjødgård Haralds kongemjød med krydderier, som i vikingetiden fandtes i middelhavslandene.

Til denne kongemjød har Mjødgård brugt en god dansk sommerhonning, æbler, kanel, nelliker, kardemomme, ingefær og egetræ.

Harald Blåtand er en usædvanlig mjød, den er komplekst krydret både i smag og aroma på en måde som bringer mindelser til søde mellemøstlige krydderiblandinger, sødmen er fint balanceret af den krydrede smag og nok syre til ikke at gøre kombinationen kvalm. Den har en meget lang og kompleks aroma og er i smag en fed og fyldig mjød som virkelig fylder munden med smag og bliver hængende i en meget lang eftersmag.

En atypisk mjød for Mjødgård, da de normalt ikke bruger urter, som ikke vokser i deres nærområde.

Med til kongemjøden følger et flot 10 siders hæfter, med fortælling om hver mjød i serien.

 

 

Mjødgård

Denne side forhandler alkohol og tobaksvarer. De bedes derfor bekræfte at De er fyldt 18.